V kamenných i internetových obchodech dnes máme na výběr z nepřeberného množství televizí. Pokud si chceme koupit do našeho bytu nebo domu novou televizi, měli bychom si nejdříve důkladně promyslet, jaký model zvolíme. Na jaké věci bychom si měli dát pozor?
Jak velkou zvolit úhlopříčku?
Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí je výběr té správné úhlopříčky, kterou bude naše nová televize mít. Zatímco dříve u starých CRT televizí platilo, že pozorovací vzdálenost by měla být pěti až sedminásobek velikosti úhlopříčky, dnes už je tomu úplně jinak. Obecně se doporučuje, aby vzdálenost, ze které budeme televizi sledovat, byla přibližně dvojnásobek až trojnásobek velikosti úhlopříčky TV. Záleží hodně i na tom, kam televizi umístíme a je třeba mít také na paměti, že pokud ji chceme dát např. do obytné stěny, měl by být kolem rámu televize dostatečný prostor.
HD Ready nebo Full HD?
Všechny nové televize už mají HD rozlišení – některé však jen HD Ready, jiné Full HD. Pokud chceme televizi využít jen ke sledování televizních programů, bohatě stačí HD Ready rozlišení, zvláště pak u menších úhlopříček. Full HD televizi se pak vyplatí koupit např. tehdy, pokud si v televizi chceme pouštět třeba filmy na Blu-Ray.
Využijeme funkce SMART TV?
Důležitou otázkou je také fakt, jestli chceme televizi se SMART funkcemi a připojením na internet, nebo bez nich. SMART TV neznamená jen to, že můžeme na televizi surfovat po internetu, ale mimo jiné na některých takových televizorech můžeme využít i funkce Hbb TV – hybridní vysílání. To u nás zatím není příliš rozšířené, ale určitě stojí za to. Hbb TV zatím z velkých českých televizí provozuje pouze Česká televize, ale její aplikace je opravdu povedená. Asi největším lákadlem je iVysílání, díky kterému si můžeme ve své SMART TV pustit téměř jakýkoliv pořad z archivu všech kanálů ČT za několik posledních let.
Pozemní, kabelový a satelitní tuner
Před koupí nové televize je také potřeba si ujasnit, jaký signál budeme přijímat. Zatímco pozemní DVB-T tuner už má dnes každá nová televize, u kabelového už to taková samozřejmost není. Pokud tedy budeme mít připojenou kabelovou televizi, určitě se vyplatí koupit model s DVB-C tunerem a CI slotem a nebudeme tak muset mít set top box, ale pouze vložíme modul s kartou do nové televize. Naopak, co se týká satelitního příjmu, tak televizí s DVB-S tunerem je relativně málo, ale je otázka, jestli – i když budeme přijímat programy přes satelit – má vůbec tento tuner pro nás smysl. Ladění satelitních programů je u takovýchto televizí komplikovanější a samostatný satelitní přijímač poskytuje více funkcí a je pro satelitní příjem vhodnější.
Foto: www.freedigitalphotos.net