Jak ušetřit peníze? Co takhle sluneční elektrárna?

Na celé planetě se už několik dekád vážně řeší hrozba vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie. Mezi ně patří fosilní paliva (nafta) nebo třeba uhlí, jedná se tedy o zdroje, které jsou v lidském časovém měřítku vyčerpatelné. Proto různě vznikají elektrárny, které využívají obnovitelné zdroje, které jsou naopak nevyčerpatelné a jsou přirozeně obnovovány. Tady nechme mluvit zákon, který přímo říká v č. 165/2012 Sb., § 2, odrážka a), že obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie jsou: „(…) energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu z čistíren odpadních vod a energie bioplynu.“

Jak jsou využívány?

Česká republika se zapojuje různými formami do rozvoje obnovitelných zdrojů, zejména u nás stoupá podpora fotovoltaiky. Elektřina získávaná z obnovitelných zdrojů je podporována výhodnými kupními cenami nebo tzv. zelenými bonusy. Každý vlastník elektrárny si může sám zvolit, kterou z těchto výhod bude využívat. A vlastní fotovoltaickou elektrárnu si může na střechu pořídit každý vlastník nemovitosti, dokonce k ní může využít i dotaci Nová zelená úsporám.

Které obnovitelné zdroje známe:

  • Sluneční (solární) energie: Nejrozšířenější zdroj, který se používá na přeměnu na elektrickou energii. Fotovoltaika je také nejvíce dostupná a v zemích, kde je hodně slunečního záření, je právem využívána nejvíce.
  • Větrná energie: Už v minulosti byl vítr používán na přeměnu v energii, například pro plachetnice nebo větrné mlýny.
  • Vodní energie: Nejčastěji se s ní pracuje ve vodních elektrárnách, kde je zachytávána z jakéhokoliv vodstva a přeměňována na elektřinu.
  • Biopaliva: Jsou získávána formou sloučenin uhlíku z živých organismů.
  • Geotermální energie: Je získávána přímo z nitra planety, konkrétně z horkého magmatu pod povrchem země. U nás se moc nevyužívá, avšak na Islandu, kde je silná vulkanická činnost, je geotermální energie základem pro vytváření elektřiny a tepla.
  • Energie přílivu: Při pohybu vodních mas můžeme využívat energii přílivu, v našich končinách však není dostupná.

Domácí elektrárna

Pokud nechcete být závislí na (mnohdy) nespolehlivém dodavateli elektřiny a navíc se chcete zbavit stále dražších záloh, můžete si vlastní fotovoltaickou elektrárnu pořídit. Nemusíte se bát výpadků proudu, získanou energii navíc můžete ukládat do baterií a využívat ji v době, kdy bude slunečního záření nedostatek. Stanete se tak ve svém domě nebo na chatě či chalupě absolutně nezávislými a protože budete využívat obnovitelné zdroje, budete navíc dělat něco i pro planetu, která spalováním fosilních paliv trpí. Fotovoltaika navíc nemusí vytvářet jen energii elektrickou, je možné s ní dokonce v zimních měsících i vytápět prostory nebo ji využívat pro ohřev vody. Počáteční vklad je sice trochu vyšší, ale uvidíte, že brzy vám vaše peněženka poděkuje.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.