Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí

Osvětlení koupelny se stále opomíjí, přitom na něm velmi záleží. Běžně najdete starší koupelny, kde je jedno centrální světlo do koupelny a další osvětlení se vůbec neřeší. Přitom je to škoda, protože správně zvolené světlo do koupelny může zvýšit váš komfort. Naopak špatné světlo do koupelny může dokonce ovlivnit i to, jak se vnímáme – jak si myslíme, že vypadáme.

Jaká světla se hodí do koupelny?

Jako světlo do koupelny je vhodné zvolit centrální a vedlejší osvětlení. Každá koupelna by měla mít centrální osvětlení, které dokáže dostatečně osvětlit koupelnu. Kromě toho je pak vhodné přidat i vedlejší osvětlení, a to především osvětlení zrcadla. Některá zrcadla už mají zabudované LED osvětlení součástí, jindy ho budete muset dokoupit. Kromě toho mohou být zajímavým vedlejším osvětlení třeba LED pásky, které osvětlují police, podhledy a podobná místa.

Centrální osvětlení koupelny

Jako centrální světlo do koupelny doporučujeme například podhledová svítidla. Mohou to být různé designové panely nebo třeba bodovky – případně pak jejich kombinace, kdy v podhledu jsou umístěny bodovky a po obvodu koupelny pak například LED pásek, který vytváří jedinečnou dekoraci – ideálně, pokud je možné změnit jeho chromatičnost nebo intenzitu svícení.

Osvětlení zrcadla

Důležitým místem osvětlení koupelny je zrcadlo. Osvětlení zrcadla musíme volit tak, aby bylo dostatečně intenzivní, ale přitom neoslňovalo. Důležité je, abyste se v zrcadle dobře viděli, a to zároveň ideálně tak, jako na denním světle. Osvětlení zrcadla zvolte, aby nevytvářelo stíny. Vhodné jsou tak alespoň 2 zdroje světla, například na pravé a levé straně zrcadla. Doporučujeme pak také horní světlo, které má ale takový vyzařovací úhel, který nebude oslňovat. Důležitá je chromatičnost v denní bíle a rovnoměrný svit.

Čemu se naopak vyvarovat

Určitě se vyvarujte tomu, že budete mít v koupelně pouze jedno světlo. Pokud se například rozhodnete rekonstruovat starou koupelnu, nezapomínejte také na osvětlení (i když to mohou být náklady navíc), protože po jejím dokončení bude pozdě. Nechte si vypracovat projekt od odborníků – vždy mějte v koupelně centrální a vedlejší osvětlení, včetně promyšleného osvětlení zrcadla. Různá dekorativní osvětlení jsou potom bonusem, který může příjemně proměnit atmosféru například při koupeli.

Dbejte na svou bezpečnost

Důležitá je v koupelně bezpečnost. Koupelna je místnost se zvýšenou vlhkostí a často i stříkající vodou. Právě z toho důvodu je potřeba dbát především na bezpečnost. Pravidla pro bezpečnost určuje norma ČSN 33 2000-7-701. Říká, že čím je světlo blíž zdroje vody, tím vyšší jsou nároky na jeho ochranu. Upřesňuje, že osvětlení by mělo být ve výšce minimálně 1,8 metru od zdroje vody, a to překryto ochranným sklem spolu se stupněm krytí. Případně musí být připojeno přes proudový chránič. Vždy proto volte takové osvětlení, které má stupeň krytí alespoň IP44.

V kategorii: Domácnost

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.