Jak správně vybrat myčku

Moderní hospodyně už dávno nemyjí nádobí ručně, ale pořizují si myčku. Jestli přemýšlíte i vy o její koupi, pojďte se podívat, podle jakých kritérií byste měli svoji novou myčku vybírat.

Podle čeho vybírat myčku

V tomto článku vám přiblížíme ty hlavní kritéria, které musíte vzít stoprocentně v potaz.

1) Energetická náročnost

Ceny za energie tvoří nezanedbatelnou část rodinného rozpočtu, proto není zrovna vhodné pořizovat si do domácnosti dalšího žrouta elektřiny. Proto se pokaždé při výběru myčky zaměřte nejprve na její energetickou náročnost. Tento údaj na sobě musí mít každý spotřebič ze zákona uvedený. Nic neuspěchejte, a pokuste se najít spotřebič, který bude nejúspornější z hlediska spotřeby vody a elektrické energie. Nejideálnější jsou spotřebiče s označením A+++. Jsou sice trochu dražší, ale investice se vám díky nízké spotřebě brzy vrátí.

2) Typ myčky

Při vybírání typu myčky musíte zohlednit design svojí kuchyně. Jen tak budete vědět, zda se vám do interiéru víc hodí myčka vestavěná, nebo myčka volně stojící.

Vestavěná myčka: Tuto myčku si lidé pořizují, pokud si pořizují úplně novou kuchyňskou linku. Její výhodou je to, že nepřekáží a má už uzpůsobené rozvody pro vestavbu.

Volně stojící myčka: Volně stojící myčka se pořizuje hlavně do starších kuchyní. Jejich výhodou je to, že ji můžete umístit v podstatě kamkoliv si usmyslíte. Taková myčka má veškeré ovládání na své přední straně, abyste ji mohli schovat pod kuchyňskou linku.

3) Velikost myčky

Zamyslete se, kolik je ve vaší rodině členů, jak často vaříte a kolik kusů nádobí bude přibližně třeba každý den umýt. Podle toho si následně vyberete velikost myčky. Ta se liší podle počtu jídelních sad, které dokáže myčka naráz pojmout. Základní modely mají kapacitu na čtyři, devět nebo dvanáct sad nádobí. Narazit můžete i na větší, ale ty jsou většinou do běžné domácnosti zbytečně velké.

4) Vnitřní uspořádání myčky

Nezapomeňte také myčku ještě před jejím zakoupením otevřít a prozkoumat její vnitřek. Jednotlivé myčky se od sebe liší různě řešeným členěním prostoru a četností doplňků. Zaměřte se na to, zda myčka umožňuje efektivní využití celého prostoru a nemá například nějaké zbytečně překážející části. Naprostou samozřejmostí by měl být držák na příbory, různé doplňkové držáky například na skleničky na víno, a podobně.

5) Hlučnost myčky

Hlučnost myčky je něco, co není radno podceňovat. Zvlášť pokud bydlíte třeba v garsonce a museli byste neustále poslouchat nesnesitelný hluk. Pokud je pro vás důležitý tichý chod, pátrejte po modelech se supertichým provozem.

6) Programy myčky

Myčky se od sebe liší také programovým vybavením. Existují základní funkce, které očekáváme od všech myček, nadstandardní programy pak mají jen některé dražší modely. Pokud jste ve výběru myček začátečníkem, podívejte se, jaké základní funkce by měla vaše nová myčka ovládat.

Základní programy: Tyto programy se od sebe liší podle zašpinění nádobí. Kromě klasického mytí si můžete zvolit i předmytí, intenzivní mytí, smíšený program,… K vybranému programu se volí i teplota vody, která se většinou pohybuje v rozmezí od 40°C do 70°C.

Noční program: Tento program umožňuje mytí i v nočních hodinách, kdy máte vyšší nároky na tichý chod. V tomto režimu by měla být hlučnost maximálně 39dB.

Vícezónové mytí: Tento program využijete, pokud máte naplněnou pouze horní, nebo pouze dolní část myčky. Ušetříte tak polovinu energie.

Ekologický program: Jak už název napovídá, tento program vám umožňuje šetřit elektrickou energii.

Odložené mytí: Zde si nastavíte, za jak dlouho se má myčka spustit. Tuto funkci využijí hlavně domácnosti, které mají vysoký a nízký tarif elektřiny, a v době nízkého tarifu nemají čas myčku ručně zapnout.

Poloviční náplň: Tato funkce se hodí v domácnostech, kde se nezašpiní zrovna moc nádobí. Abyste nemuseli čekat několik dní na naplnění myčky, můžete ji spustit, i když je naplnění pouze s jedné poloviny.

Aquastop: Díky této funkci vám neunikne voda z přívodové hadice.

Fuzzy logic: I myčky mohou být chytré. S touto funkcí samy odhadnou, kolik je v nich náplně, a tomu přizpůsobí program a spotřebu energií.

Další programy: Z dalších programů, které se vám určitě budou hodit, jmenujme třeba party program (hodně držáků na mytí velkého počtu skleniček), program pro intenzivní mytí hodně znečištěného nádobí,…

V kategorii: Domácnost

Mohlo by Vás zajímat:

Bývalí zaměstnanci Renturi založili společnost Medilam, vyšetřuje se možný únik dat a klientských kontaktů Bývalí zaměstnanci Renturi založili společnost Medilam, vyšetřuje se možný únik dat a klientských kontaktů
Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
© 7586 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.