Jak si užít víkend v Bruselu

Často přehlíženo ve prospěch výraznějších sousedů jako je Paříž nebo Amsterdam, belgické hlavní město Brusel i přesto nabízí dokonalý cíl vaší krátké dovolené, s restauracemi, obchody a památkami, které mohou konkurovat jakékoliv z hlavních klasických evropských metropolí. Unikátní směs vlámského a francouzského vlivu je vidět v okouzlujících a snadno přehledných ulicích tohoto města. K perlám Bruselu patří nádherné Velké náměstí, obklopené zdobenými měšťanskými domy, plné stylových pouličních kaváren, nebo čtvrť Sablon se svou sbírkou starožitnických a řemeslných krámků. Široké, stromy lemované třídy, skryté dlážděné postranní uličky a svěží parky a zahrady činí návštěvu Bruselu lákavou i pro pěší prohlídku.
Brusel
je obdařen velkým množstvím klasických secesních a barokních staveb, k nimž patří například monumentální Justiční palác nebo Královský palác. Najdete zde jednu z nejlépe zachovalých architektur v Evropě, stavby jež hostí mnoho významných uměleckých a historických sbírek s obsahem, který zaujme každého. Královské muzeum krásného umění vlastní díla renomovaných umělců jako Rubens, Matisse a Picasso a artefakty ze starého Říma, Egypta a středověku, které se nacházejí v Královském muzeu umění a dějin. Neméně zajímavá je návštěva oblíbené plastiky Manneken–Pis (Čůrající chlapeček) a impozantního Atomia.

Vyjít si v Bruselu na jídlo je potěšení, s kuchyní, která sahá od prostých, ale delikátních pouličních snacků jako jsou místní vafle a sladké pečivo až po a la carte lahůdky v elegantních částech města. Stolování a pítí al fresco si můžete užít všude v kavárnách a barech lemujících ulice Bruselu. Živá místa, kde se hraje muzika a stylové diskotéky poskytují zábavu až do ranních hodin a zajišťují tak nezapomenutelné zážitky pro návštěvníky všech generací.

VELKÉ NÁMĚSTÍ (GRAND PLACE)

Jedno z nejkrásnějších náměstí na světě leží v srdci Bruselu. Barokní a gotická architektura je k vidění na cechovních měšťanských domech, které ho lemují. Skvostná radnice byla postavena v 15. století a je ozdobena početnými sochami a 96 metrů vysoká věž má na svém vrcholu pozlacenou sochu svatého Michala. Byla to jedna z mála budov, která přežila francouzské ostřelování v roce 1695. Poté co začly práce pro navrácení lesku tomuto náměstí to trvalo jen pět let a domy byly přestaveny. Dnes je toto náměstí jednou z hlavních turistických atrakcí a nekteré domy jsou zpřístupněny veřejnosti. Vevnitř jsou k vidění tapiserie a nástěnné malby zobrazující historii města. Na náměstí a v přilehlých uličkách je mnoho kaváren a restaurací, což nám dává báječnou příležitost ochutnat jedno ze slavných belgických piv. Večer je náměstí krásně osvětlené.

RADNICE (HOTEL DE VILLE)

Elegantní oficiální prostory radnice je možné navštívit, mezi nimi je vznosná Shromažďovací komnata z 18. století, se svými tapiseriemi a freskami.

MANNEKEN – PIS

Tato drobná plastika je známá jako belgický národní symbol. Vyrobená z bronzu v roce 1619, nahradila kamennou verzi jménem „Malý Julián“, která stávala na stejném místě od 14. století. Soška je nyní dobře známá a proto město pověřilo speciálního údržbáře, aby ji denně leštil a oblékal do mnoha slavnostních oblečků, které byly zaslány z celého světa a jsou vystaveny v Muzeu města Bruselu.

KOSTEL SVATÉHO MIKULÁŠE

Nejstarší bruselský kostel, založený v 11. století spolu s radnicí přežil ostřelování v roce 1695. Dnes je to klidná oáza středověké svátosti. Některé mše jsou slouženy v angličtině.

KRÁLOVSKÉ GALERIE SINT HUBERT

Severovýchodně od Grand place (Velkého náměstí) je největší evropská skleněná galerie navržená JP Cluyseaerem a otevřená Leopoldem I. v roce 1847. Zrekonstruována byla v roce 2000, skleněné podloubí je doplněno o mramorové sloupy, sochy a lampy a je sídlem Theatre Royal de Galeries, mnoha staromódních butiků prodávajících šperky, krajky, klobouky a tašky, stejně jako módních kaváren. Za návštěvu stojí už kvůli ohromující architektuře.

DIVADLO MONNAIE

Tento neoklasicistní operní dům byl místem konání belgického povstání v roce 1830, kdy byli posluchači natolik inspirovaní písní „Posvátná láska k vlasti“, že vyběhli ven aby podpořili protestující dělníky. Společně napadli holandskou pevnost a vztyčili brabantskou vlajku. Do roka dosáhla Belgie nezávislosti. Krásný zdobený interiér, stejně jako historický význam, činí z Opery místo, které byste něměli při své návštěvě vynechat.

ATOMIUM

Atomium vesmírného věku, které bylo postaveno pro Světovou výstavu Expo 1958, je modelem devíti atomů molekuly železa, zvětšené 165 miliardkrát. Vysokorychlostní výtah vás vyveze do nejvyšší části, z které se nabízí panoramatický výhled na město.

PLACE DE MARTYRS

Náměstí lemované neoklasicistními budovami a zdobené monumentem truchlících andělů, který byl vztyčen na počest 445 revolucionářů, kteří obětovali životy pro svoji zem v boji za nezávislost v roce 1830. Památník je v současné době rekonstruován, aby mu byl navrácen někdejší lesk.

NOTRE DAME AUX RICHES CLAIRES

Postaven v roce 1665, tento půvabný kostel byl znovuotevřen roku 2000 po rozsáhlých rekonstrukcích, které mu navrátily jeho někdejší slávu.

KRÁLOVSKÝ PALÁC (PALAIS ROYAL)

Původní královský palác byl zničen při požáru v roce 1731 a byl nahrazen současnou budovou z 19. století. Konec léta je příležitostí pro návštěvníky nahlédnout do některých oficiálních místností, které jsou zpřístupněny veřejnosti. Výměna stráží je denně ve 14.30.

KATEDRÁLA SV. MICHALA A GUDULE

Ač jen 5 minut pěšky od Královského pláce, často je přehlížena návštěvníky, jelikož je obklopena moderními stavbami a poněkud ztracena mezi Horním a Dolním městem. Pojmenovaná podle dvou patronů města Bruselu, katedrála podstoupila rozsáhlou rekonstrukci a restaurační práce a lešení bylo konečně sejmuto v den královské svatby Prince Filipa a Princezny Mathildy v roce 1999. Práce na stavbě katedrály začaly na počátku 13. století, dokončena byla koncem století 15. a je na ní patrno mnoho různých architektonických slohů.

PALÁC KRÁSNÉHO UMĚNÍ

Postaven v roce 1928, Palác krásného umění (Palais des Beaux-Arts) byl první budovou na světě, která hostila koncertní haly, divadla, kina, restaurace a obchody pod jednou střechou. Navržen Victorem Hortou, palác je skvělým příkladem secese a elegantně kombinuje všechny její jednotlivé elementy. Akustika byla vylepšena během rekonstrukce dokončené v roce 1996 a nyní palác poskytuje prostor mnoha výstavám, koncertům a tanečním představením.

JUSTIČNÍ PALÁC (PALAIS DE JUSTICE)

Justiční palác byl v době svého dokončení, v roce 1883, největší budovou v Evropě. Většině lidí připadá impozantní jak zevnitř tak zvenku, a jeho pouhá velikost je stejně tak působivá. Je zde veřejný výtah, který spojuje Horní a Dolní město a pěkný výhled na sever Bruselu z terasy na přední části budovy.

PALÁC KALRA V. (PALÁC COUDENBERG)

Bývalý domov burgundských vévodů shořel v roce 1731, poté byl přestaven a zapomenut. V 30. letech 20. století bylo toto místo znovuobjeveno a začaly zde vykopávky, nicméně teprve od roku 2000 je přístupný veřejnosti. Restaurační práce odhalily Aula Magna – Velkou Aulu, obrovskou ceremoniální místnost kdysi užívanou burgundskými vévody a císařem Karlem V., společně s kaplí a podzemní ulicí Rue d´Isabelle.

PLACE DE GRAND SABLON A PLACE DU PETIT SABLON

Jihozápadně od Královské čtrti a 10-15 minut chůze od Grand Place, je půvabná čtvrť Sablon. Se svými restauracemi, bary a kavárnami se stoly vytaženými do ulice, Sablon stojí za návštěvu, i když se nepídíte po starožitnostech z krámků a od starožitníků, kterými je tato čtvrť proslavená. O víkendu se celá tato oblast promění v hemžící se tržiště se stánky nabízejícími umění a roztodivné domácí doplňky.

PALAIS DE CHARLES DE LORRAINE

Královská knihovna vlastní tento palác z 18. století, který byl pro veřejnost otevřen poprvé v roce 2000. Je zde výstava umění, nábytku a dokumentů z doby, kdy byl Karel guvernérem Rakouského Holandska.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak uhlídat své potomky, když jsou venku? Jak uhlídat své potomky, když jsou venku?
Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku
Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.