Jak se zbavit prachu v bytě

Prachu se neubrání asi nikdo. Tvoří se téměř všude, na poličkách, na nábytku, na podlaze. Doma s ním bojují všichni. Kolik prachu doma budete mít, závisí na více faktorech. Jedním z nich je četnost uklízení, dalším vybrané čisticí prostředky a v neposlední řadě je to také to, co doma máte.

Proč je nutné se prachu zbavit?

Nánosy prachu jsou nejen nevzhledné, ale také nezdravé. Pokud jsou vrstvy již silnější, člověku se špatně dýchá. Prach se snadno rozvíří a člověk musí vdechovat jednotlivá prachová smítka. V současné době lidé trpí různými dýchacími potížemi, alergiemi, či astmatem. Přítomnost prachu nemoci nijak neulehčí, ba naopak, ještě ji může prohloubit. Prach totiž dráždí dýchací cesty. Prach je běžnou součástí vzduchu. Dýcháme ho. A ten, který nevdechneme, se usadí na nábytku. Na odstranění prachu existuje velké množství přípravků, které se dají koupit v drogeriích.

Nemyslete si. Ani každodenním stíráním prachu se ho zcela nezbavíte. Prach obsahuje odumřelé částečky kůže lidského těla, ale také chlupy a srst zvířat nebo částečky předmětů. Usazený prach je velmi nevzhledný a jistě nechcete, aby si o Vás ostatní povídali, že máte doma nepořádek. Jenže ono to s tím úklidem není až tak jednoduché. Prach se tvoří neustále a tak byste nemuseli dělat nic jiného, jen chodit s hadrem a utírat. Prach setřete na horní poličce a než se dostanete dolů, mohli byste začít znovu.

Sbírka, nesbírka

Většina lidí má své příbytky vyzdobeny různými zbytečnostmi, jako jsou sošky, vázičky, obrázky a jiné dekorace, které jsou přímo jako určené pro usazování prachu. Určitě všichni znáte, jak je otravné neustálé stírání prachu z každé jedné dekorace. Čím více jich máte, tím více práce Vám úklid zabere. Z uklízení se postupem času stává nesnášená činnost. Máte-li nějaký citový vztah k věcem, které jste měli rozmístěny doma, tak je nemusíte hned vyhazovat. Přichystejte si krabici a každou vázičku nebo keramickou figurku zabalte do novin a pěkně naskládejte do krabice, ve které je můžete uskladnit. Stačí, pokud si necháte jen pár věcí, ze kterých prach setřete poměrně snadno a rychle.

Čím propracovanější a členitější dekorace je, tím více prachu se na ni bude usazovat. Potřebujete-li nutně něčím svůj dům vyzdobit, postačí Vám jednoduchá váza, do které si můžete dávat čerstvé květiny, které dům rozzáří.

Dekorace jsou jen místa na prach. Proto čím míň jich budete doma mít, tím méně se prachu bude usazovat. Proto se snažte opravdu nemít doma zbytečnosti. Prostor se dá zaplnit i jinak, než jen dekoracemi. Například opticky se prostor zmenší tehdy, vymalujete-li pokoj na nějakou sytou a barevnou barvu. Na bílou teda zapomeňte.

Podobně jako dekorace jsou na tom i koberce. Ty jsou totiž plné prachu a běžným vysavačem se veškerého prachu prostě nezbavíte. Je teda dobré koberce nahradit nějakou snadno omyvatelnou podlahou, jako je třeba PVC nebo plovoucí podlaha. Jistě Vám odpadne mnoho času s vysáváním, setření podlahy je mnohem rychlejší a účinnější. Navíc ušetříte za vysavač. Podlahu setřete smetákem a vytřete mokrým hadrem. A čistotu pocítíte sami.

V kategorii: Domácnost, Jak na to

Mohlo by Vás zajímat:

4 tipy, jak jednoduše ušetřit za tisk 4 tipy, jak jednoduše ušetřit za tisk
Klaun Pennywise ne a ne zemřít Klaun Pennywise ne a ne zemřít
Projekt Modrá kniha: Některé případy UFO nedokázali objasnit ani experti! Projekt Modrá kniha: Některé případy UFO nedokázali objasnit ani experti!
Tři věci, které si musí podnikatel na začátku podnikání pořídit Tři věci, které si musí podnikatel na začátku podnikání pořídit

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.