Historie Thajska

Thajsko je nádhernou a zajímavou zemí, která má svým turistům rozhodně co nabídnout. Pojďme se podívat do minulosti této exotické země.

Počátky

Záznamy o prvních obyvatelích území Thajska pocházejí již z doby 40 tisíc let př.n.l. Zhruba od 9. století př.n.l. se začalo rozvíjet zemědělství a později se tvoří i první říše, a to zhruba v období 6. – 7. století n.l., kdy vzniká v oblasti středního Thajska říše Dvárávatí.

Sukhothaiská říše

Tato říše byla na území Thajska od 13. – 15. století. Byla nazývána Siam a jejím centrem bylo město Sukhothai. Šlo o první skutečně významnou říši v této oblasti. Význam měl především náboženský směr théraváda, který v této době rozkvétal. Symbolem tohoto období je znázornění kráčejícího Budhy. Dodnes najdete památky na toto období ve městech Sukhothai a Si Satchanalai.

Království Ayutthaya

Další mocnou říší, která byla na území Thajska ve 14. – 18. století, je Království Ayutthaya. Jejím centrem bylo město Ayutthaya. Říše vzkvétala, především v oblasti obchodu, kultury a vojenství. Království Ayutthaya zaniká roku 1767 po neustálých bojích s Barmou.

Barmská říše a říše Lanna

Tyto říše se na území Thajska rozprostíraly od 13. – 19. století. Říše Lanna existovala už za doby Sukhothaiské říše. V 18. století se Lanně společně se Siam povedlo vyhnat barmánce ze země. Barmskou architekturu můžeme dnes vidět např. v Mae Hong Son.

Historie Thajska od 18. století

Od 18. století nastává Rattanakosinské období a vládne tu dynastie Chakri. Město Ayutthay vyplenili barmánci a bylo zde založeno nové hlavní město v Thon Buri. Založil ho vojenský generál Taksin. Hlavní město se nacházelo na opačném břehu řeky Chao Phraya než leží dnešní Bangkok. Roku 1782 však bylo město přestěhováno na druhý břeh, to kvůli lepší obranné pozici.

Ten samý rok byl kvůli své despotické vládě generál Taksin svržen a k moci se dostal Chao Phraya Chakri. Později byl tento vojenský velitel korunován na Rama I. Po něm následuje král Mongkut, díky kterému země vzkvétala, především v oblasti zahraničního obchodu. Rozkvět je zaznamenán i za jeho nástupce krále Chulalongkorna.

Současné dějiny

Během první světové války bojovalo Thajsko na straně spojenců. Roku 1932 se pak Thajsko mění v konstituční monarchii. Teprve v roce 1939 dostává země své současné jméno. Do této doby nesla název Siam.

Za druhé světové války bylo Thajsko okupováno Japonskem. Tyto dvě země nakonec uzavřeli spojenectví. Po druhé světové válce nastává pro Thajsko neklidné období, ve kterém došlo k mnohým zvratům. Nakonec se k moci dostává král Bhumibol – Ráma IX, který nastolil v zemi klid. Vládne tu od roku 1946.

V kategorii: Cestování, Zajímavosti Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se v Thajsku bydlí? Jak se v Thajsku bydlí?
Thajské ostrovy Thajské ostrovy
Co vědět před cestou do Thajska? Co vědět před cestou do Thajska?
Pattaya: Perla mezi thajskými městy Pattaya: Perla mezi thajskými městy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.