Historie plavek od jejich počátků až po současnost

Taky se dobře bavíte u fotografií dobových plavek? Plavky si prošly neuvěřitelným vývojem od neforemních úborů zakrývajících každý centimetr těla až po dnešní podobu, kdy zakrývají opravdu jenom ty nejintimnější partie.

Počátky plavek anebo spíš koupacích úborů datujeme kolem roku 1750. Teprve tehdy se zařadily do šatníků jako samostatná část oděvu. Pokud se podíváme na dobové střihy koupacích úborů, nemůže být o jejich praktičnosti ani zmínka. Jejich účelem bylo především zahalení nahého těla, a to naprosto nekompromisní. Představte si trávit horké léto u vody v plátěných šatech zavázaných kolem krku…

Období zkracování

Postupem času se modely zkracovaly, byly však pořád zdobeny spoustou nepraktických volánů, límců, lemováním a nabíráním. No, pokoušet se v nich plavat musel být opravdu zážitek. Nezbytnou nutností byly baletní cvičky ale i vysoké šněrovačky, účesy dam chránily čepky nejrůznějších tvarů. A jak na tom byli s plavkami pánové? Ti nosili speciální koupací kalhoty. Žádná velká revoluce (až na jejich zkrácení) se tedy na poli pánské letní módy nekonala.

Na upřednostňování ženských křivek a svůdných linií se začalo pohlížet až na začátku 20. století. Tuto vlnu podpořily i první „módní“ fotografie hereček v koupacích úborech, které se začaly objevovat v časopisech od roku 1906. Nastala revoluce – oblečení již nesloužilo k zahalení těla, ale ženské tvary zvýrazňovalo přiléhavými siluetami a výraznými vzory. V těchto letech můžeme najít i prvopočátek dnes ikonického modrobílého námořnického proužku, snad nejoblíbenějšího vzoru plavek vůbec.

Velká plavková revoluce

Třicátá léta dvacátého století přinesla odhalení zad a dala konečně vzniknout dvoudílným plavkám. Než se plavky dopracovaly k podobě, jak je známe dnes, uběhlo ještě hodně let. Tolik se zkracovalo a zmenšovalo, až byly představeny první bikiny. Světlo světa uzřely v roce 1946 s reklamním sloganem „menší než nejmenší plavky na světě“. Sestávaly z typických nevyztužených košíčků v trojúhelníkovém střihu a titěrných kalhotek spojených tenkou šňůrkou.

A co nám nabízí současné plavky? Důraz se klade především na rafinovanost a střihy lichotící postavě, úžasný výběr vzorů, barev, zdobení a materiálů. Stačí si vybrat ty, které podtrhnou Vaši jedinečnost.

V kategorii: Zajímavosti Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si vybrat správné plavky Jak si vybrat správné plavky
Trička s vtipným potiskem Trička s vtipným potiskem
Z jakých materiálů se šijí plavky push up Z jakých materiálů se šijí plavky push up
Jak kupovat spodní prádlo na internetu Jak kupovat spodní prádlo na internetu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.