Fenomén zvaný Facebook

Facebook je celosvětová webová síť sloužící k vyhledávání a komunikaci přátel, sdílení multimediálních dat a zábavě. V současné době je jednou z největších společenských sítí. Má více jak 350 000 000 aktivních uživatelů. Je přeložena do 65 jazyků, včetně češtiny. 

Facebook založil bývalý student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg. Původním účelem byla komunikace mezi studenty této univerzity. Ale postupem času se na síť připojovaly i další univerzity. Od února 2006 se na facebook začleňovaly některé významné společnosti. Od srpna 2006 už se mohl připojit jakýkoliv uživatel starší  třinácti let. Traduje se, že Mark Zuckerberg snil už od mala o tom, že jednou vytvoří největší společenskou webovou síť na světě a propojí tak prostřednictvím internetu miliony lidí na celém světě. Tento sen se mu tak vytvořením facebooku opravdu splnil. V současné době je jedním z nejbohatších lidí na světě, zaměstnává přes 350 lidí a je často považován za nástupce Billa Gatese (zakladatele společnosti Microsoft) nebo Steva Jobse (zakladatele společnosti Apple). Tržní cena společnosti Facebook, Inc. se pohybuje kolem pěti miliard dolarů. Jméno serveru vzniklo z papírových letáků rozdávaných novým studentům na amerických univerzitách. Říkalo se jim „facebooks“ a měly posloužit k seznámení studentů mezi sebou.

Facebook je v současnosti fenoménem po celém světě. Veřejnost i média o něm vedou denně debaty, vyzdvihují se jeho pozitivní, ale i negativní funkce a vlastnosti. Server slouží především k udržení kontaktů s přáteli a nalezení lidí, se kterými jste kontakt ztratili. Jeho prostřednictvím můžete být každý den v obraze o tom, co kdo dělá a jak se má. Je však třeba mít na paměti, že jde o veřejný nástroj komunikace, nikoliv soukromý. Údaje poskytované na facebooku mohou být lehce zneužitelné např. soukromými detektivy, nepříteli nebo zločinci.

V České republice se facebook poprvé objevil v roce 2009 a za velmi krátkou dobu si získal víc jak milion uživatelů. Téměř 60% všech zaregistrovaných uživatelů z České republiky se k účtu přihlašuje každý den, 84% alespoň jednou týdně. To dělá z Čechů jedny z nejaktivnějších uživatelů facebooku z celého světa. Nejvíce uživatelů serveru facebook evidují Američané, pro které se stal komunikačním serverem číslo jedna. Dále je hojně využíván v Kanadě, Velké Británii, Austrálii, Turecku, Švédsku, Norsku, Jižní Africe, Francii, Hong Kongu a v mnoha dalších zemích.

Společnosti Facebook, Inc. přináší zisk především hojné množství reklam. Ty jsou cíleně umístěné na základě zájmů uživatelů. Českými obdobami serveru facebook je portál Xchat.cz, Lide.cz nebo Libimseti.cz. Ty jsou však většinou využívány jako prostředek k vyhledání partnera nebo partnerky.

V kategorii: Zajímavosti Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

YoVille YoVille
Vampire Wars Vampire Wars
Pet Society Pet Society
Mob Wars Mob Wars

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.