Dieta DASH

Tato dieta k nám dorazila ze Spojených států amerických před poměrně krátkou dobou. Jejím původním posláním nebylo hubnutí, ale měla pomáhat lidem, kteří mají nemocí postižené cévy, resp. trápí je vysoký krevní tlak. Obsah škodlivého cholesterolu v cévách neprospívá celkovému zdraví organismu, zejména srdci a upozorňuje nás na to, že něco v těle není pořádku. Množství cholesterolu v krvi zjistíme měřením krevního tlaku. Takto naměřené zvýšené hodnoty jsou alarmující v případě, že náš organismus je v době měření v klidovém režimu, nejsme rozrušeni ani bezprostředně předtím vystaveni sportu či fyzicky namáhavé práci. Cholesterol v krvi může být počátkem zdravotních problémů.

Dietou ke zdravým cévám

Tvůrkyní diety DASH je odbornice na zdravou výživu Maria Heller, která ji také publikuje ve své vlastní knize. Uvádí, že je reálné zhubnout během 14 dnů tři kila. To sice není žádné závratné číslo, obzvlášť trpíte-li nadváhou, ale je nutné zdůraznit, že tato změna je trvalého charakteru. V případě, že se nezačnete následně přejídat, nevyskytne se ani žádný jo-jo efekt. Pokud v dietě vytrváte a budete pokračovat, je reálné trvale zhubnout až 15 kilo.

Tato dieta se těší velké oblibě nejen v Americe, ale šíří se do celého světa. Spousta lidí ji považuje za nejúčinnější dietu, která zatím existuje. Někdo si může myslet, že se jedná pouze o vydařený marketingový tah, zkusme se tedy podívat, jaká je pravda?

Vznik DASH

Dieta byla původně vytvořena a určena pro lidi trpící vysokým krevním tlakem a také měla sloužit jako správná výživa osobám, u nichž se vyskytují genetické předpoklady pro vznik a rozvoj cukrovky. Nicméně se ukázalo, že je velmi účinná také pro hubnutí. Jedinci, kteří dietu DASH měli nařízenou ze zdravotních důvodů, shodili přebytečná kila bez toho, aby do svého denního režimu zařadili sport či jinou aktivitu.

Průběh diety

Základ spočívá v pravidelnosti. Určitě vám nehrozí strádání hladem, s jakým se často setkáváme u krátkodobých, redukčních a intenzivních diet. Právě naopak, tato kůra představuje denně celkem šest jídel. Začíná snídaní, pokračujete dopolední svačinou, obědem, dvěma odpoledními svačinami s časovou prodlevou a končí večeří.

Pravidelně a dostatečně

Tím že přijímáte potravu v podstatě neustále, netrpíte hlady a váš organismus v důsledku toho pracuje tak, jak by správně měl. To znamená, že průběžně přijímá a vydává energii. Toto způsobí, že začne rovněž správně pracovat váš metabolismus a začnete se cítit víc vitálně, svěže a fit. Jste schopni během dne stihnout víc práce, tudíž spálíte rovněž větší množství kalorií a výsledkem je i shození přebytečných kil.

Sacharidům stop

Celá dieta samozřejmě nespočívá pouze v pravidelnosti a časovém uspořádání jídelníčku, ale také v jeho složení. I DASH má podobně jako většina ostatních diet několik fází. Jako první nastupuje omezení v příjmu sacharidů a cukrů. Naopak jsou doporučeny zdravé tuky, zvláště bílkoviny.

První fáze

Účinkem startovací fáze by mělo být efektivní a rychlé odbourání nežádoucího cholesterolu v krvi a postupně v celém organismu. V této fázi byste měli konzumovat libové maso, v němž by měl spočívat jakýsi základ celé diety. Samozřejmostí by mělo být kuřecí maso, ryby a také sója. Velice jsou doporučeny rovněž luštěniny v podobě čočky a fazolí, dále mléčné výrobky, zejména bílý jogurt a nízkotučné sýry a také vejce. Dále i již zmiňované zdravé tuky, což jsou potraviny obsahující omega-3 mastné kyseliny. Zde zařazujeme např. olivový olej a avokádo.  Neměli byste vynechat ani ořechy. V případě, že vás popadne neodolatelná chuť na několik tabulek milované čokolády, vyzkoušejte ovocné želé.

Nezapomínejte však, že je nutné vyřadit veškerá jídla s vysokým obsahem škrobu, tzn. brambory, rýži a luštěniny, mimo fazolí a čočky. Dále také pečivo a pokrmy obsahující mouku. Povoleny nejsou ani těstoviny, sladké pokrmy a překvapivě ani ovoce. V první fázi diety musíte vynechat také mléko, veškerá smažená jídla, alkohol a nápoje obsahující kofein.

Doporučuje se dietu podpořit lehkou pohybovou aktivitou, jako je např. jóga. Ta není přímo sportem, ale spíš naukou, která přispívá k vašemu zdraví a vitalitě. Prospějí vám rovněž pravidelné procházky na čerstvém vzduchu. Začít můžete dvakrát nebo třikrát denně, cca po půl hodině a postupně je prodlužovat. Zcela jistě budete mít lepší náladu a větší chuť do práce, než kdybyste den trávili u televize a bez pohybu.

Fáze druhá, návrat

Druhá fáze nastává poté, co shodíte potřebná přebytečná kila, lékařsky vyjádřeno, až se vaše tělo zbaví škodlivého tuku ve svých cévách. Nastupuje tedy fáze návratová, která spočívá v navracení běžných potravin do vašeho jídelníčku. Toto však probíhá postupně a s částečným omezením. To znamená, že si např. můžete dopřát celozrnné pečivo a občas i ovoce. Vaše tělo si zvyklo na určitý pohyb a ten je také potřeba doplnit, takže zařaďte nějaký sport. Pomalu a postupně se vrátíte ke svému jídelníčku. Zůstanete-li však u pravidelnosti a dostatečného pohybu, dostaví se zcela jistě očekávaný výsledek.

V kategorii: Volný čas, Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.