Čtyři zásady, jak nepřijít v cizině o peníze

Cestování se svazkem bankovek se v současnosti stává raritou. V zahraničí se tedy v mnoha obchodech platí rovnou platební kartou či se suma vybere až v místě dovolené – snadnější. Není třeba se strachovat, že budete okradeni o obnos peněz. Avšak kreditní karta také neposkytuje 100% ochranu před zloději. Jakým způsobem lze kartu zabezpečit? Přesně to vám zodpoví následující článek. Uvedeme si 4 tipy zabezpečení platební karty a jak se vyvarovat ztráty peněz v zahraničí.

PIN kód nepiště NIKDY na kartu

Naprosto nejčastější a hlavní chyba, které se dopouštíme při manipulaci s platební kartou. Platí to nejen pro ČR, ale také pro cizí země. Jedná se o kolosální hloupost napsat si kód PIN přímo na kartu nebo na kus papíru, který bude přiložen u ní. Všichni jsme si vědomi, že dnešní doba si žádá pamatovat si množství kódů, hesel a číselných kombinací – účet, e – mail, Facebook, kód ke garáži, kód k telefonu + PIN kód. Někteří jsou vlastníky 2 různých účtů – snadno tedy spletete kód PIN. Zaznamenáte – li si tento kód na papír a vložíte ho do peněženky, rozhodně se nejedná o bezpečné místo. Zapomeňte také na diáře nebo pouzder na doklady. Specialisté doporučují nepsat si kód PIN jednoduše nikam. Ani vaše banka si není vědoma vašeho PIN kódu (když vám jej předává). Zapomnětliví jedinci mohou investovat a PIN kód si nechat změnit podle sebe. Většina bank má tento způsob již ve své nabídce služeb. Klient bude spokojen, že si PIN nemusí nikam zapisovat, jelikož zvolené číslo je pro něho snadno zapamatovatelné. Kód PIN není dobré ani nikomu ukazovat – ponechte si ho jen a jen pro sebe.

Kartu nedávejte z ruky

Ani na moment nespouštějte svou platební kartu z očí (nejen při placení v zahraničí). Kartu lze totiž bez obtíží ofotit. Jestli jste si nezablokovali internetové platby, k zakoupení zboží postačí pouze údaje uvedené na kartě – snadno čitelné. V současné době je na vzestupu placení bezkontaktními kartami – do 500 Kč bez potřeby PIN kódu.

Karty a peníze mějte (uschované) a noste na více místech

Magnetem pro zloděje je především peněženka, kde jsou uloženy veškeré vaše doklady, karty a obnos peněz. Pro vás to při její ztrátě znamená mnoho potíží – nemáte peníze, není možnost vybrat finance nové, žádné doklady. Je tedy vhodné ukládat obnos peněz na různá místa a vlastnit karty 2 – každou uložte na jiné místo. To samé platí pro doklady. V nabídce hotelové služby je také možnost připlatit si za trezor – na pokoji. Uložíte si tak veškeré své cennosti do trezoru a jen se správným kódem jej můžete otevřít a opět zavřít.

Okamžitě kartu zablokujte

V situaci, kdy nebudete moci nalézt svou kartu, neprodleně zablokujte kartu telefonátem na příslušnou linku. Váháním a čekáním poskytujete více času a prostoru zlodějům, aby vám vybrakovali váš účet.

 

V kategorii: Cestování, Finance

Mohlo by Vás zajímat:

Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu? Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu?
Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem? Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem?
Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek
Objevte svět CBD Objevte svět CBD

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.