Co si počít, když jsou splátky hypotéky příliš vysoké?

Bez hypoték a půjček dnes funguje jen opravdu málo rodin. Hypotéky jsou totiž většinou jedinou možností pro rodiny, které nemají své vlastní finance na vysněné bydlení. Jenže problémy se mohou vyskytnout velmi brzo. Nemožnost splácet hypotéku je velkou komplikací pro rodinu. Příčiny mohou být různé, a mnohdy na první pohled nerozeznatelné. Takovou příčinou může být dlouhodobá nečekaná nemoc, vyhazov z práce, rozvod a mnoho dalšího. Splátky je nutné platit pravidelně. Některé banky sice nabízí možnost odložení splátek, ale ne napořád. Situace může dojít až tak daleko, a vy o svůj dům či byt přijdete. Situaci je nutné řešit hned v začátku. Nyní si můžete přečíst několik tipů, jak se bránit a co vy jako člověk můžete dělat.

Odložit splacení můžete až na rok

Splátky je možné si odložit, a dokonce až na rok. To je dost dlouhá doba na to, aby se člověk vzpamatoval z neblahé životní situace. Banka má právo vaši situaci přezkoumat a žádost buď schválit, nebo zamítnout. K odložení splátek je nutné mít důvod. Výmysly typu, my chceme jet letos na luxusní dovolenou, nejsou tolerovány. Pro schválení odložení hypotéky je nutné mít důvod, jako je například vážná nemoc, ztráta zaměstnání, úmrtí a podobně. Maximální doba odkladu je možná na jeden rok. Není to ale tak, že nebudete platit vůbec nic. Banka většinou promíjí jen splátky jistiny. Úrok je nutné splácet. Částka se tak výrazně zmenší, ale přeci jen je nutné alespoň nějaké peníze bance odevzdat. Po uplynutí doby, kdy nemusíte jistinu splácet, ji musíte následně splatit. Splacení jistiny je možné různě. Buď prodloužením hypotéky, nebo rozpočítáním do měsíčních splátek.

Snížení měsíčních splátek a prodloužení splacení hypotéky

Pokud přeci jen nějaké příjmy máte, tak je dobré si pouze snížit splátky. Banka splátky může snížit individuálně. Záleží to opět na konkrétních důvodech, ale také na konkrétní bance. Každá může mít jiná pravidla. Splátky jsou teda poníženy o jistou hodnotu. Většina lidí i volí variantu, během které se hypotéka prodlouží, ale splátky budou trvale nižší. Za tuto službu je nutné zaplatit, stejně jako o odklad splátek.

Banka nevyjde vstříc každému klientovi

Problémy se mohou vyskytnout každému. Pokud je zjistíte, je nutné to řešit. A to okamžitě. Protože oddalováním se nic nevyřeší. Když splátka nebude splacena včas, banka se sama ozve. To již nebude dobré pro klienta. A v tuto dobu banka nebude chtít zřejmě žádné úlevy povolit. Banka každou žádost posuzuje individuálně a není jasné, že tu konkrétní žádost schválí. Uzná-li banka, že snížení nebo oddálení splátek není řešením, nepovolí to.

Na možné problémy myslete včas

Hypotéka není krátkodobá záležitost. Proto by si člověk měl dopředu rozmyslet, zda bude skutečně schopen dlouhodobě splácet. Je možné se proti neschopnosti i pojistit. Sjednáte-li si takovou pojistku u pojišťovny, tak ta Vám pak uleví od splácení až na dobu jednoho roku. Některé banky dovolují vstup dalších osob, které Vám se splácením mohou pomoci.

V kategorii: Finance Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jakými fintami a triky neférových půjček se můžete setkat? Jakými fintami a triky neférových půjček se můžete setkat?
Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč? Hledáte rychlou půjčku do 40 000 Kč?
Půjčka bez nahlížení do registru Půjčka bez nahlížení do registru
Výhody a nevýhody variabilní hypotéky Výhody a nevýhody variabilní hypotéky

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.