Co jsou NFC platby a jsou bezpečné?

Co jsou NFC platby a jsou bezpečné?Je páteční odpoledne a jako každý týden jej trávíme v oblíbeném nákupním centru. Potřebujeme obstarat běžný víkendový nákup pro celou rodinu a zamračené páteční odpoledne je ideální dobou. V nákupním centru je doslova hlava na hlavě, máme již všechny položky z nákupního lístku v košíku, stojíme v dlouhé frontě, když v tom nás polije studený pot. Plácáme se po všech kapsách v bundě, kalhotách, ale peněženka s hotovostí a platební kartou leží připravená doma na stole.

Hlavou nám bleskla otázka „Co budeme dělat?“, vzápětí další „Přeci tu celý nákup nenecháme, nebudeme se vracet přes celé město pro peníze, abychom se z jinak běžného nákupu vrátili v deset hodin večer úplně vyčerpaní na pokraji psychického kolapsu.“. Po další minutě, strávené intenzivním hledáním řešení vzniklé situace, vidíme světlo na konci tunelu. Máme přeci chytrý telefon s NFC (Near Field Communication) technologií, toho správného telefonního operátora, banky a obchodu, který bezkontaktní platby podporuje.

Bezkontaktní platba

Posunuli jsme se ve frontě u pokladny o jedno místo dopředu a začíná se nám opět zvedat krevní tlak. Nyní z toho, že budeme poprvé používat platbu pomocí NFC technologie. Pro uklidnění si raději zrekapitulujeme veškeré informace, které o tomto druhu plateb máme.

Musíme vlastnit chytrý telefon, který je kompatibilní s NFC technologií, dále musí náš telefonní operátor tuto technologii podporovat. Operátor vymění starou SIM kartu za novou, která podporuje NFC a dále do telefonu nainstaluje aplikaci, pomocí které zadávám PIN nebo sleduji historii bezkontaktních plateb. Naše banka ve spolupráci s telefonním operátorem na NFC SIM kartu nahraje elektronickou platební kartu.

Výměna staré SIM karty za novou je důležitá, neboť nová NFC SIM karta obsahuje zabezpečené úložiště dat (secure element) pro uložení NFC aplikace, kam jsou uložena data platební karty. K datům uloženým v chráněném prostotu nemá telefonní operátor přístup, spravuje je pouze příslušná banka. Pomocí aplikace platební karty se nemůžeme přihlásit ke svému účtu a zjistit tak například zůstatek.

Platba probíhá pouhým přiložením nebo přiblížením mobilního telefonu k bezkontaktnímu platebnímu terminálu. Vzdálenost, při které je navázáno spojení mezi telefonem a terminálem může být až 5 cm.

Pro uskutečnění platby není vyžadování datové připojení. Datové připojení je nutné pouze při nahrávání platební karty nebo při zablokování PINu k platební kartě nahraní na NFC SIM kartě.

Některé banky zvyšují bezpečnost NFC plateb použitím služby 3D Secure.

Elektronická platební karta v telefonu je „stejná“, jako standardní platební karta. Proto veškeré transakce budou vidět na výpisu z bankovního účtu. Při ztrátě mobilního telefonu můžeme elektronickou platební kartu zablokovat stejným způsobem, jako klasickou platební kartu.

Při poškození mobilního telefonu můžeme NFC SIM kartu přendat do jiného NFC chytrého telefonu, kde bude nainstalována platební aplikace, a můžeme v platbách pokračovat.

Platební aplikaci je možné nastavit tak, že při jakékoli výši platby je vyžadován PIN. Standardně jsou ovšem platby potvrzovány zadáním PINu až od výše 500,– Kč.

Některé banky ve spolupráci s telefonními operátory umožňují na NFC SIM nahrát i několik platebních karet. Můžeme tak mít v mobilu například debetní a kreditní kartu zároveň.

Poskytovatelé NFC služeb

V současné době podporuje NFC platby Komerční banky a GE Money Bank ve spolupráci s Telefonicou O2 a karetními společnostmi VISA a MasterCard. Dále pak ČSOB ve spolupráci s T-Mobile a karetní společností MasterCard.

Mobilní telefony, které NFC technologii podporují, jsou například některé telefony SAMSUNG, Sony, LG, Nokia, HTC, BlackBerry a Google.

Během rekapitulace informací o NFC platbách jsme postoupil až k pokladně a po zadání PINu, neboť částka za nákup převýšila 500,– Kč, uskutečnili první bezkontaktní platbu pomocí mobilního telefonu.

V kategorii: Finance

Mohlo by Vás zajímat:

Druhy kávy a největší producenti Druhy kávy a největší producenti
Dovolená na Kubě Dovolená na Kubě
Kvalitní zubař v Praze Kvalitní zubař v Praze
Útulný domov pomocí bytového textilu Útulný domov pomocí bytového textilu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 3096 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.