Téměř každý člověk během svého života řeší otázku bydlení. V dětském věku bydlíme nejčastěji s rodiči a ve většině případů obýváme jeden z nejmenších pokojů v bytě. Průměrný byt v Česku zabírá podlahovou plochu kolem 66 m2 a má 4 obytné místnosti o průměrné velikosti 20 m2. Na dětský pokoj obývaný jedním dítětem nejčastěji připadá podlahová plocha kolem 12 m2 a 20 m2 obývaný dvěma dětmi. S tím, jak rosteme, se náš životní prostor v průměrně velikém pokoji zmenšuje. Pokud jsme v pokoji měli houpacího koně, tak byl až příliš veliký, ale pokud tam máme vměstnat velkou postel, psací stůl, počítač, šatní skříň a komodu, začíná být pokoj malý.
I přes svoji možnou nespokojenost s životním prostorem jsme rádi, že takový pokoj máme a zatím ani neřešíme náklady takového bydlení.
Pokoj na studentské koleji
Po letech odcházíme studovat na vysokou školu a útulný dětský pokoj vyměníme za útulnější pokoj na studentské koleji. Podlahová plocha je podobné ploše dětského pokoje, pouze s tím rozdílem, že je obývána dvěma dospělými lidmi. Životní prosto se nám opět zmenšil a začínáme přemýšlet nad tím, jak jej zvětšit.
Náklady tohoto typu bydlení se pohybují od přibližně 2000,– Kč za lůžko na pětilůžkovém pokoji až po 6000,– Kč měsíčně za jednolůžkový pokoj.
Přibližně srovnatelné náklady stojí podnájem jedné místnosti s dalšími spolubydlícími v jednom bytě (ceny se mohou lišit dle regionu a dalších doplňkových služeb).
Pronájem bytu
Po studiích se nejčastěji stěhujeme do pronájmu v garsonce o podlahové ploše kolem 35 m2. Zde je cena závislá na regionu, ve kterém se nachází, nicméně průměrná měsíční cena pronájmu bez energií začíná zhruba na částce 5500,– Kč a končí na částce 12000,– Kč.
Garsonka je tzv. startovní byt, který je zejména mezi mladými lidmi do 30 let věku velmi oblíbený, především pro své nižší náklady na energie.
Srovnáme-li svůj životní prosto od nižšího školního věku, až po dospělost, tak je téměř stejně veliký. Postupem času se náš prostor zmenšuje, neboť jako aktivní lidé vlastníme jízdní kolo, kolečkové brusle, lyže, trampolínu a další sportovní i nesportovní vybavení. Náš drahý protějšek vlastní totéž vybavení, neboť aktivně sportujeme oba. Náš zdravý životní styl nám pomalu ubírá životní prostor v bytě, až jednoho dne zjistíme, že se do něj nevejdeme a začneme řešit, co dál.
Vlastní bydlení
Chceme se usadit, založit rodinu a mimo jiné i proto o bydlení v pronájmu již neuvažujeme. Vysnili jsme si krásný slunný byt s výhledem do parku. Jeden takový pěkný byt jsme našli v nabídce realitních kanceláří.
Jak koupi bytu financovat? Budeme na jeho pořízení vůbec mít dost finančních prostředků? A kdy je případně získáme?
Máme několik možností, jak nákup nemovitosti financovat:
- stavební spoření,
- hypotéka,
- půjčka na bydlení,
- neúčelový úvěr.
Stavební spoření
Stavební spoření je jednou z možností, kterou můžeme využít. Smlouva stavebního spoření by měla být uzavřena minimálně po dobu 6 let, abychom měli nárok na vyplacení záloh státní podpory, která činí až 2000,– Kč měsíčně.
Hypotéka
Můžeme také využít hypotéční úvěr, který můžeme čerpat až na 100 % ceny zastavené nemovitosti. Jednou z výhod hypotéčního úvěru je délka splácení až 40 let. Výši úrokové sazby můžeme zafixovat nejčastěji na 3, 5 a 10 let.
Půjčka na bydlení
Půjčka na bydlení je spíše určená pro rekonstrukci nebo modernizaci bydlení. Je poskytována jak bankovními, tak i nebankovními společnostmi. U některých společností, může být výše úvěru omezena výší jeden milion korun a délkou splácení na deset let.
Neúčelový úvěr
Neúčelový úvěr můžeme čerpat přibližně až do výše tří milionů korun a splácet až 10 let. Jednou z výhod tohoto úvěru je možná konsolidace více půjček do jedné.
Nemáme-li dostatek vlastních finančních prostředků, máme na výběr několik množných čerpání úvěrů na koupi bytu. Postupně prostudujeme všechny možnosti a porovnáme jejich klady a zápory.