Český Krumlov: Perla na jihu Čech

Český Krumlov je město ležící v Jihočeském kraji a podle některých je druhým nejkrásnějším městem na světě! Bezesporu je úchvatným architektonickým skvostem, kde se snoubí historické stavby s přírodou. Je zapsán od roku 1992 na seznamu světového dědictví UNESCO a ročně jej navštíví statisíce turistů. V minulosti byl Český Krumlov sídelním městem mnoha českých šlechtických rodů. Mezi ně patřili Schwarzenbergové, Vítkovci, páni z Krumlova a Rožmberkové. Díky nim má město dodnes reprezentativní charakter. Historické centrum obklopují meandry řeky Vltavy.

Co nesmíte minout

  • Zámek: Zámek v Českém Krumlově je druhým největším zámeckým komplexem, hned po Pražském hradu. Dříve na jeho místě stával gotický hrad, který byl několikrát přestaven v období renesance a baroka. Je členěn na 5 nádvoří. Jeho dominantou je malovaná věž. Za zmínku stojí i barokní divadlo, jedno z mála dochovaných u nás. Pochází z roku 1648.
  • Latrán: Dříve se jednalo o samostatné město v podhradí zámku, které bylo spojeno s Vnitřním městem dřevěným Lazebnickým mostem. I zde se nachází mnoho barokních staveb s renesanční úpravou, ale také pivovar a klášter.
  • Vnitřní město: Jedná se o centrální část s přiléhajícím Ostrovem, je obklopena Vltavou. Nachází se zde náměstí s renesanční radnicí ze 16. století, významné gotické a renesanční domy, z nichž za zmínku stojí i takzvaný Krčínův dům, který je spojen se jménem Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, což byl nejvýznamnější český zakladatel rybníků. Na náměstí můžete navštívit podzemí, ve kterém je umístěno muzeum tortury.
  • Plešivec: Další z historických částí předměstí. Naleznete zde Synagogu a dochovaný historický fotoateliér.
  • Otáčivé hlediště: Jedná se o unikát, který jinde nenajdete. Je umístěn v anglické části zámecké zahrady. Právě jeho umístění si našlo řadu příznivců i odpůrců, jedná se o kontroverzní stavbu z 20. století.
  • Grafitový důl: Grafitový důl v Českém Krumlově nabízí prohlídky podzemí, kde si uděláte představu o hornické profesi, projedete se důlním vláčkem, uvidíte stroje i práci horníků a zjistíte, co to vlastně grafit je a k čemu se používá.

Památky v okolí

Český Krumlov je ideálním místem nejen pro jednodenní výlet, ale i pro týdenní dovolenou, aniž byste se zde nudili. V okolí města se nachází mnoho památek a záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Pokud milujete přírodu a pěší turistiku, můžete si udělat výlet na Lipno. Lipenská vodní nádrž se nachází v rozsáhlém pohoří Šumava. Je zde i Stezka korunami stromů. Nadšenci do historie by neměli minout hrad Rožmberk nebo zámek Hluboká nad Vltavou. V Hluboké najdete také zoo, která se nemůže pyšnit rozlohou, přesto stojí za návštěvu. V okolí najdete i mnoho klášterů, například Vyšší Brod nebo Zlatou korunu.

Ubytování jako z pohádky

V Krumlově i blízkém okolí města není o ubytování nouze. Jen v samotném centru jsou desítky hotelů a apartmánů. Můžete si vybrat i z takových perel, jako je Domek kata Matěje. Jedná se o penzion umístěný v historické budově ze 16. století, kterou dle dochovaných záznamů skutečně obýval kat. I pokoje jsou útulně zařízené ve středověkém stylu, všude je masivní nábytek, dřevěné obložení a množství kožešin. Pokud hledáte ještě něco romantičtějšího, mohl by pro vás být tím pravým Hotel Ebersbach, který se nachází v centru města a jeho pokoje se jmenují po slavných osobnostech nějak spojených s Českým Krumlovem nebo s obdobím renesance. Můžete se tak zabydlet u císaře Rudolfa II. nebo alchymisty Edwarda Kellyho. Bohužel, pokoje nejsou zrovna nejlevnější. Pokud si chcete dopřát skutečně odpočinkovou dovolenou bez starostí nebo jen romantický víkend, rychlá půjčka ihned vám pomůže. Krátkodobé půjčky můžete splatit během chvíle, aniž by zatížily rodinný rozpočet. Než vyrazíte, můžete si zřídit i kontokorent, což je doplněk k běžnému účtu, který vám dovoluje z něj čerpat, i když nemáte k dispozici požadovanou hotovost.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Jak uhlídat své potomky, když jsou venku? Jak uhlídat své potomky, když jsou venku?
Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku
Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.