Bezpečnost on-line plateb – závěr

Bezpečnost on-line platebPo práci nastupujeme na konečné do tramvaje, vybereme si volné místo k sezení a otevřeme rozečtený článek o bezpečnosti on-line plateb.

Elektronická peněženka

Transakce prostřednictvím elektronických peněženek PayU, PaySec, PayPal a dalších jsou alternativou k běžnému převodu peněz. Jedná se o způsob, kdy za zboží či službu platíme přes prostředníka. Na některé peněženky odešleme z našeho běžného účtu peníze, jiné jsou přímo propojeny na naši platební kartu.

Výhoda je ta, že při platbě obchodník platbu obdrží okamžitě. Zároveň obchodník nevidí na náš bankovní účet, transakce probíhá mezi elektronickou peněženkou a obchodníkem.

Bezpečnost je obdobná, jako u převodu na účet, neboť komunikace je šifrována bezpečnostním protokolem SSL a pro uskutečnění transakce může být vyžadováno zadání jednorázového SMS kódu.

Platební karty

Pro on-line platbu na internetu můžeme využít přímo naši platební kartu. Můžeme použít jak debetní, tak kreditní kartu, důležitými parametry, které budou pro placení vyžadovány, jsou: doba platnosti karty, číslo karty a tzv. CVV (Card Verification Value – např. Visa) či CVC (Card Verification Code – např. MasterCard) číslo, které se nachází na zadní straně karty.

Všechny tři výše uvedené údaje potřebné pro platbu jsou citlivé, ale zároveň snadno zapamatovatelné či opsatelné při platbě v restauraci nebo obchodě. Proto banky vyšli svým klientům vstříc a rozšířili zabezpečení těchto transakcí několika způsoby:

Blokování karty – kartu je možné pro on-line transakce blokovat v e-bankingu. Před platbou ji majitel odblokuje, uskuteční platbu a opět ji zablokuje. Bezpečný, ale časově náročný způsob.

Druhá karta k účtu – zákazník zažádá u banky o druhou kartu, na které povolí on-line platby. Zatímco první využívá pro platby v obchodech nebo restauracích, druhou má uloženou bezpečně doma a využívá ji pouze na on-line platby po internetu.

Virtuální karta jako alternativa k výše uvedené druhé kartě k účtu. V podstatě se jedná o druhou kartu, ale banka klientovi poskytne pouze číslo karty, datum platnosti a CVV nebo CVC číslo.

Změna limitů – stejně jako je možné blokovat a povolit on-line platby na kartě, je možné nastavit počet možných on-line transakcí a finanční limit těchto transakcí za den či zúčtovací období.

3D Secure – jedná se o časově omezený SMS kód odeslaný na telefonní číslo majitele karty. Toto číslo je nutné vyplnit do platebního formuláře a transakce může proběhnout.

Mobilní platby

Transakce MO/TO (Mail Order/Telephone Order) jsou realizovány bez fyzické přítomnosti platební karty. Již jsme některé způsoby platby popsaly, další mohou byt realizovány prostřednictvím SMS za aplikace do mobilního telefonu, jízdenky v MHD či telefonní objednávce zboží či služeb.

Při platbě opět postačí sdělit citlivé údaje platební karty, tj. číslo karty, datum platnosti a CVV nebo CVC číslo. Proto se doporučuje po uskutečnění platby tuto možnost vypnout a dočasně zapnout před další platbou.

Blížíme se do cílové stanice, dočetli jsme celý článek a již víme, co před první on-line platbou na internetu uděláme. Prověříme, zda naše platební karta tento druh transakcí podporuje, případně si aktivujeme službu 3D Secure, nastavíme si limity pro platby a nakonec zaplatíme bezpečně, pohodlně a rychle dárek k výročí.

V kategorii: Finance

Mohlo by Vás zajímat:

Druhy kávy a největší producenti Druhy kávy a největší producenti
Dovolená na Kubě Dovolená na Kubě
Kvalitní zubař v Praze Kvalitní zubař v Praze
Útulný domov pomocí bytového textilu Útulný domov pomocí bytového textilu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.