„Bez masa, prosím!“

Vegetarián volí místo masa raději zeleninu.

Vegetarián volí místo masa raději zeleninu.

Vegetariánství je velice rozšířený způsob stravování, které vylučuje z potravy některé živočišné produkty jako např. maso, sádlo, želatinu a podobně. Přesněji řečeno – vegetarián nepřijímá jatečné produkty, tj. produkty, kvůli nimž muselo být zabito zvíře. Často se také nepřesně říká, že „vegetarián je ten, co nejí maso“. Někteří vegetariáni odmítají i výrobky z kůže, hedvábí, kožešiny či vlny.

V tomto článku se nebudeme věnovat veganství, což je vlastně jakýsi přísnější typ vegetariánství. Vegani odmítají veškeré produkty živočišného původu jako jsou vejce, mléčné výrobky nebo med. Stejně tak nemají rádi kožichy, kožešiny, vlněné výrobky a hedvábí.

Vegetariánství je považováno za životní styl, jehož stoupenci velice důkladně řeší svou životosprávu. Mnozí z nich nekouří a nepijí alkohol. Odmítají kosmetiku testovanou na zvířatech, nesnášejí cirkusy, jsou aktivisty v oblasti zvířecích práv.

Důvody

Důvodů pro zvolení vegetariánství jako životního stylu je mnoho. Vegetariánství často odstartuje nějaká zkušenost – co když třeba malé dítě nutili ve školce jíst maso? Příčina může mít kulturní původ, v některých zemích se maso nejí, vegetariánství může být v rodině apod. Někteří vegetariáni jsou přesvědčení, že svým nejezením masa pomohou k ochraně zvířat. V dnešní době se z vegetariánství stává něco, co je „in“, takže tento postoj může pramenit i z potřeby jít s dobou.

Dělení

Vegetariány lze rozdělit do několika skupin podle toho, jaké produkty živočišného původu odmítají a které jsou schopni normálně sníst.

1) ovovegetariáni = typická vegetariánská strava doplněná o odmítání mléka a mléčných výrobků
2) laktoovovegetariáni = nejí maso, jatečné produkty, konzumují vejce, mléko i mléčné výrobky
nejčastější typ
3) laktovegetariáni = odmítají vejce

Vegetariánské organizace

Dnes má vlastní organizaci kde kdo a ani vegetariáni nechtěli zůstat pozadu. Na světě je spousta organizací, které vegetariány sdružují a propagují jejich životní styl. Hlavní organizací je Mezinárodní vegetariánská unie, jejíž součástí je i mnoho neziskových organizací, které řídí výhradně vegetariáni. Dalšími organizacemi jsou např. Evropská vegetariánská unie působící na mezinárodní úrovni, v Česku je to Česká vegetariánská společnost, Česká společnost pro výživu a vegetariánství, Svoboda zvířat anebo Ochránci hospodářských zvířat. Vlastní organizace má i Německo, Rakousko, Polsko, Kanada, USA či Velká Británie.

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Dovolená s dětmi v Resortu Uhorčík *** Dovolená s dětmi v Resortu Uhorčík ***
Krel Central – zelené řešení pro Vaše úspory Krel Central – zelené řešení pro Vaše úspory
Tři důvody, proč navštívit Beskydy Tři důvody, proč navštívit Beskydy
Pro klid duše si pojistěte svůj majetek! Pro klid duše si pojistěte svůj majetek!

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.