Andalusie

 

Nejlidnatější ze španělských autonomních oblastí čítá necelých sedm milionů obyvatel. To asi ale není nic, kvůli čemu byste se do Andalusie měli vydat. Území ohraničené na severu pohořím Sierra Morena, na východě oblastí Murcia, na jihu Středozemním mořem a Atlantikem a na západě portugalskou hranicí leží na úplném jihu španělského království. Jeho největší turistickou devízou jsou slunná pobřeží omývaná blankytným mořem, historická města a také pohoří Sierra Nevada.

Andalusané nejsou typickými Španěly a ani se za ně sami nepovažují. Evropská kultura se zde od pradávna mísí s arabskou. I samotný název oblasti, stejně jako názvy spousty měst, pochází z původního arabského pojmenování. Al-andalus neboli země vandalů. Tak nazývali Arabové tento kraj, předtím než ho vybojovali z rukou Berberů. A stejným názvem pak v průběhu rekonquisty označovali území křesťané, když Andalusie odolávala jako poslední výspa Arabů.

Správním střediskem i přirozeným centrem oblasti je Sevilla. V oblasti však naleznete další významná a zajímavá města – Almería, Cádiz, Granada, Jérez, Malaga či Marbella.

Andalusie je také domovem flamenca či sherry. Flamenco je syntézou hudby, zpěvu a tance s velice temperamentním projevem. Pochází od andaluských cikánů, které při jejím vzniku ovlivňovaly prvky hudby arabské, andaluské i židovské. Až v nějakém baru uslyšíte specifický zvuk kastanět, určitě se jím nechte zlákat.

Když už budete v baru, objednejte si dezertní víno a místní specialitu – sherry. Ta pochází ze slunných vinic kolem města Jérez. Název nápoje je odvozen opět z arabského názvu města Šeriš. Nejlépe si na sherry pochutnáte v jednom z mnoha jerezských sklípků zvaných bodegas.

Slunce je největším přírodním bohatstvím Andalusie. Slunných dní si zde užijete bezpečně přes tři sta a nejlépe je prožijete na krásných andaluských pobřežích. Nejznámější z nich je Costa de Sol. Vysoký turistický standard naleznete také na Costa de la Luz, Costa Tropical a Costa de Almería. Všude naleznete čisté pláže, klidné moře a dostatek možností, jak si užít vaši dovolenou.

Sevilla

Kulturní a historické město je čtvrté nejlidnatější v celém Španělsku, žije zde cca 700 tisíc obyvatel. Známá je především jako horkokrevná metropole, ve které se na ulicích tančí flamenco, v arénách se konají vzrušující býčí zápasy a také jako dějiště opery Carmen.

Jako všude jinde v Andalusii se i zde mísí arabský vliv s křesťanským. Roku 1401 byla zbořena původní hlavní městská mešita, aby jako symbol křesťanského vítězství uvolnila místo pro kolosální katedrálu, která je největším gotickým chrámem na světě. Nabízí hned několik zajímavostí. Měly by v ní být uloženy, samozřejmě v honosné hrobce, pozůstatky Kryštofa Kolumba (podle některých je pochován v Santa Domingu). O pozornost si říká také oltář pokrytý třemi a půl tunami ryzího zlata, pitoreskní královská kaple Capilla Real a samozřejmě symbol města, takřka stometrová věž Giralda. Vystoupáte-li na ní, bude vám odměnou krásné městské panorama.

Arabský a křesťanský kulturní odkaz v sobě mísí palác Alcázar. Přepychovou stavbu nechal maurskými staviteli (jaké smířlivé gesto křesťanského panovníka!) vybudovat Pedro I. Kastilský a ta tak získala svůj muderajský vzhled. Ten následně nechal doplnit Karel V. o gotické prvky a tak vznikl krásný a atypický celek z dvou různých stylů. Palác doplněný o terasovité zahrady či rybníky je opravdu velikou atrakcí.

Třetí dominantou města je půlkruhové náměstí z roku 1929 – Plaza de Espaňa. Domy dekorované barevnými cihlami jsou doplněné o arkádové chodby a ozdobný kanál, přes který můžete přecházet po zajímavých mostech. Můžete si také najmout člun a celou scenérii obdivovat z houpající se vodní hladiny.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Jak si užít víkend v Madridu Jak si užít víkend v Madridu
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.