Alkoholový manuál na Silvestra pro nezkušené

PartyKonec roku se blíží a s ním i období novoročních večírků, na kterých nebude chybět velké množství alkoholu. Pokud nejste na večírky plné alkoholového dovádění zvyklí, máme pro Vás pár tipů, jak vše zvládnout, abyste Nový rok nestrávili doma na gauči s mokrým hadrem na hlavě.

Nejdůležitější je pořádný základ. Před večírkem si dejte vydatnou večeři, nejlépe něco mastnějšího. Vydržíte pak mnohem déle a neopijete se tak snadno. V žádném případě tento krok nevynechávejte, s prázdným žaludkem se opijete po pár sklenkách a druhý den Vám to vaše tělo pěkně vrátí.

Nemíchejte. Když sníte utopence na šlehačkový dort, pravděpodobně Vám moc dobře nebude. To samé platí i u alkoholu. Vyvarujte se míchání vína, piva, šampaňského, koktejlů a panáků. Nejlepší je vybrat si jeden, maximálně dva druhy alkoholu, kterých se budete držet celý večer. Na rozjezd si vyberte mezi pivem a vínem (nekombinovat červené a bílé víno!) a pokud budete chtít později pít i tvrdší alkohol, vyberte si také jenom jeden druh.

V průběhu večera vše prokládejte nealkoholickým pitím, nejlépe vodou. Voda rozředí alkohol a uhasí žízeň, kterou alkohol vyvolává. Také nezapomínejte jíst. Určitě bude na večírku připraveno pohoštění, tak se nebojte si zobnout.

Vyvarujte se zrádným bublinkám. Je všeobecně známo, že po nápojích „s bublinkami“ míchaných s alkoholem se opijete nejrychleji. Oxid uhličitý pomáhá vstřebávání alkoholu do krve, proto pak alkohol působí rychleji. To samé platí u šumivých vín, které se sice tváří neškodně, ale již po pár decích jsou jejich účinky znát rychleji než u nešumivých vín.

Nutno připomenout, že především záleží na množství alkoholu, které za večer vypijete. I kdybyste celý večer pili jenom víno, pokud vypijete celou lahev, nějaké následky to mít bude. Pijte proto s mírou.

Po návratu z večírku domů je důležité se pořádně napít něčeho nealkoholického. Alkohol naše tělo dehydratuje, proto budeme potřebovat dostatek tekutin. Nejvhodnější je samozřejmě voda, ale pokud Vám vyhovuje něco jiného, není problém. Doporučuje se do vody vymačkat trochu citronové šťávy, abychom doplnili zásoby vitaminu C a předešli tak obávané kocovině.

Pokud je Vám druhý den ráno nevolno, doktoři doporučují vypít jedno malé pivo, jak se lidově říká „vyprošťováka“. Je to sice paradoxní, ale účinnost je postavena na vědeckých poznatcích. Alkohol obsahuje především etanol, ale také malé množství jedovatého metanolu. Metanol se poté při odbourávání v našem těle přemění na formaldehyd a ten způsobuje pocit nevolnosti. Játra si dobře poradí s odbouráním etanolu, ale s metanolem se většinou vypořádávají déle. Proto je dobré takzvaně doplnit hladinku, aby se játra opět začala soustředit na odbourávání nového etanolu, takže pocit nevolnosti se ztratí. V době, kdy se metanol začne opět odbourávat, už bude jeho množství tak malé, že už nám žádnou nevolnost nezpůsobí.

Léků na kocovinu je samozřejmě hodně, každý má svůj osobní recept. Někomu pomáhá coca-cola, jinému pořádný oběd, dalšímu třeba kyselé okurky. Nejdůležitější je ovšem doplnění tekutin.

Doufáme, že se na Nový rok budete cítit svěže a fit a že si silvestrovské oslavy náležitě užijete.

V kategorii: Jak na to

Mohlo by Vás zajímat:

Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.