5 tipů na úsporný tisk v domácnosti

Současná nabídka domácích tiskáren je tak široká, že jste z ní možná až zmateni. Výrobci se předhánějí v atraktivitě jednotlivých modelů, pro Vás je však z hlediska úspory podstatné, k čemu a jak často budete tiskárnu používat.

Efektivní tisk podpoří:

1. Propočet provozních nákladů

U tiskárny se nevyplatí upřednostňovat nízkou pořizovací cenu, ale optimální provozní náklady. Dají se vypočítat tak, že vydělíte cenu barevné náplně počtem stránek, které je schopná vytisknout. Údaj získáte z popisku tiskárny v e-shopu, kde také jednotlivá zařízení snadno porovnáte.

Možná Vás překvapí, že i tiskárny s pořizovací cenou do 5 000 Kč vykazují rozdíly v ceně černobílého tisku jedné strany při 5% pokrytí až 0,90 Kč. To znamená, že po několikaletém dražším provozu neuváženě vybrané tiskárny můžete „vyhodit z okna“ tisíce korun, a to už při tisku desítek stran měsíčně!

2. Tiskárna s oddělenými barevnými náplněmi

Některé tiskárny pracují s kombinovanými zásobníky barev, což je problematické ve chvíli, kdy Vám dojde pouze jedna základní barva. Vyberte si proto tiskárnu s oddělenými barevnými náplněmi a dokupujte cartridge jednotlivě.

3. Oboustranný tisk

Řada tiskáren umí tisknout oboustranně. U těch ostatních lze zvolit „manuální“ oboustranný tisk, to znamená, že nejdříve na list vytisknete liché, a poté sudé stránky. Další fintou může být tisknutí v nižší kvalitě (s menší spotřebou barvy) či tisk dvou stránek na jeden list, což je stále dobře čitelné.

4. Větší náplň, zásobník papíru a maximální zatížení

Při výběru preferujte tiskárny s větším objemem náplní, protože je nebudete muset dokupovat tak často, a ušetříte i peníze za poštovné. Také zásobníky papíru s větší kapacitou jsou praktické. Dbejte i na odpovídající limit maximálního měsíčního zatížení tiskárny. Levné tiskárny (cca do 3 000 Kč) nejsou zařízené pro tisk tisíců stránek měsíčně, a při přetěžování zkrátíte jejich životnost.

5. Alternativní náplně

Dnes koupíte kvalitní alternativní náplně do tiskáren, ať už cartridge a náhradní náplně do tiskáren inkoustových, nebo tonery a barvy do tiskáren laserových. Umožní Vám snížit náklady na tisk v domácnosti či malé kanceláři až o tři čtvrtiny.

 

V kategorii: Jak na to, Počítač

Mohlo by Vás zajímat:

Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.