5 tipů na úsporný tisk v domácnosti

Současná nabídka domácích tiskáren je tak široká, že jste z ní možná až zmateni. Výrobci se předhánějí v atraktivitě jednotlivých modelů, pro Vás je však z hlediska úspory podstatné, k čemu a jak často budete tiskárnu používat.

Efektivní tisk podpoří:

1. Propočet provozních nákladů

U tiskárny se nevyplatí upřednostňovat nízkou pořizovací cenu, ale optimální provozní náklady. Dají se vypočítat tak, že vydělíte cenu barevné náplně počtem stránek, které je schopná vytisknout. Údaj získáte z popisku tiskárny v e-shopu, kde také jednotlivá zařízení snadno porovnáte.

Možná Vás překvapí, že i tiskárny s pořizovací cenou do 5 000 Kč vykazují rozdíly v ceně černobílého tisku jedné strany při 5% pokrytí až 0,90 Kč. To znamená, že po několikaletém dražším provozu neuváženě vybrané tiskárny můžete „vyhodit z okna“ tisíce korun, a to už při tisku desítek stran měsíčně!

2. Tiskárna s oddělenými barevnými náplněmi

Některé tiskárny pracují s kombinovanými zásobníky barev, což je problematické ve chvíli, kdy Vám dojde pouze jedna základní barva. Vyberte si proto tiskárnu s oddělenými barevnými náplněmi a dokupujte cartridge jednotlivě.

3. Oboustranný tisk

Řada tiskáren umí tisknout oboustranně. U těch ostatních lze zvolit „manuální“ oboustranný tisk, to znamená, že nejdříve na list vytisknete liché, a poté sudé stránky. Další fintou může být tisknutí v nižší kvalitě (s menší spotřebou barvy) či tisk dvou stránek na jeden list, což je stále dobře čitelné.

4. Větší náplň, zásobník papíru a maximální zatížení

Při výběru preferujte tiskárny s větším objemem náplní, protože je nebudete muset dokupovat tak často, a ušetříte i peníze za poštovné. Také zásobníky papíru s větší kapacitou jsou praktické. Dbejte i na odpovídající limit maximálního měsíčního zatížení tiskárny. Levné tiskárny (cca do 3 000 Kč) nejsou zařízené pro tisk tisíců stránek měsíčně, a při přetěžování zkrátíte jejich životnost.

5. Alternativní náplně

Dnes koupíte kvalitní alternativní náplně do tiskáren, ať už cartridge a náhradní náplně do tiskáren inkoustových, nebo tonery a barvy do tiskáren laserových. Umožní Vám snížit náklady na tisk v domácnosti či malé kanceláři až o tři čtvrtiny.

 

V kategorii: Jak na to, Počítač

Mohlo by Vás zajímat:

Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2022 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.